A napokban jelenik meg Zsámbék története – Jelli Páter nyomán címmel, Zsámbék hiánypótló, helytörténeti kötete. A terjedelmes könyv a Németországban élő katolikus pap tudományos munkájának fordítása. A monográfia létrejöttéről és a részletekről Zsámbék alpolgármesterét, Horgos Zsoltot kérdeztük. 

 

Mi volt a célja az önkormányzatnak ezzel a monográfiával?  

Zsámbék sváb település volt háromszáz éven keresztül. 1946-ban kitelepítették a svábokat, többek között P Martin Anton Jellit, azaz Jelli Pátert, aki Németországban megírta Zsámbék helytörténeti monográfiáját. Ez a három kötetben publikált, német nyelvű munka a kilencvenes évek elején jelent meg. A Hungarikum pályázat révén anyagi támogatást nyertünk a kötet lefordítására, amely így Zsámbék történetét immáron magyarul is gazdagíthatja.

Ilyen szintű monográfiával nem sok település büszkélkedhet, a Zsámbék méretű településeknél ez ritkaságszámba megy.

Hihetetlen nagy összefogás van a fordítás mögött, ami helyi civilek bevonásával, közösségi munkával történt.  

Hogyan fogadta a nagyközönség? 

A kötet 297 példányban jelenik most meg. A fordításban hozzávetőleg hatvan-hetven ember segédkezett, helyi lakosok és nyelvi, szakmai lektorok.  Ők köszönetképpen mind tiszteletpéldányt kapnak.

Nagy az érdeklődés, a továbbiakban majd árulni szeretnénk, hogy mindenki hozzájusson, aki kíváncsi Zsámbék történetére.

Az újranyomáshoz a jogot előbb meg kell szereznünk a pályázatot kiíró minisztériumtól.

Egy igényes kivitelezésű könyvről beszélünk. Hogy látja ezt Ön? 

Elégedettek vagyunk a végeredménnyel. Ez köszönhető a nyomdának, Nagy Nándor képviselőtársunknak, aki a helyi munkát koordinálta – ő reklámgrafikus, a színvonalas borítóterv az ő munkája. A tördelést a művelődési házunk egyik munkatársa végezte, a könyv szerkezetét a Hungarikum Bizottság tagjai határozták meg. 

Mennyire tudja ez a könyv megszólítani a zsámbékiakat, mennyire tudja felkelteni a közösség figyelmét?  

Azt gondolom, hogy Zsámbék története egy sikeres könyv lesz, az eredeti német nyelvű is az volt. Szakdolgozatokhoz, kutatásokhoz szolgálhat alapműként, pedagógusok használhatják honismereti oktatáshoz, például szokások, játékok, viselettörténeti érdekességek tanításánál, amelyek mind megtalálhatóak a könyvben, rengeteg – a huszadik század első felében készített fényképpel dokumentálva. Zsámbék történelméről pedig számtalan érdekesség található a könyvben, amely az itt élőknek és másoknak is izgalmas lehet.